Bemutatkozás

2022. március 31-én megalakult a Magyar UV-C Egyesület amely keretet biztosít a hazai alapítótagok közös célkitűzéseihez, elsősorban a kölcsönös tájékoztatás a szakmai továbbképzés, a nemzetközi tapasztalatok honosítása és az UV-C technológia elterjedését segítő környezet fejlesztése kapcsán.


Az Egyesület tevékenysége kiterjed az információcserére, az UV-C technológiával kapcsolatos ismeretterjesztésre, a biztonságos használat kereteire, a nemzetközi irányelvek adaptálására.

Az egyesület tevékenysége:

• információ csere a tagok között
• az UV-C technológia biztonságos használatának hirdetése
• megfelelő berendezések és lámpák alkalmazásának előmozdítása
• nemzetközi irányelvek adaptálása
• tudományos, kutatási és fejlesztési információk gyűjtése
• a szervezet törekszik a nemzetközi tapasztalatok magyarországi érvényesítésére
• fórum biztosítása a szakterületen aktívan működő egyéb szervezetek számára, beleértve a
magyar és európai jogalkotókat is.

 

Etikus UV fertőtlenítés

A Magyar UV-C Egyesület álltal elfogadott és támogatott szóhasználat és kommunikáció azért, hogy ne állítsunk olyat ami szakmailag nem elfogadható és ezzel ne kreálljunk olyan elvárást egy termékkel kapcsolatban ami technikailag nem meg valósítható. Mindezek azt a célt szolgállják , hogy ne vezessük félre a vásárlót és ne próbáljuk hamis üzenetekkel megtéveszteni a felhasználót és ezzel versenyelőnyhöz jutni. A Magyar UV-C egyesület tagjai ehhez ragaszkodnak , ezt ajánlják a hatóságoknak és ehhez tartják magukat üzleti tevékenységük során. Az Egyesület ezt fontosnak tartja és minden szakmai fórumon és minden egyéni és egyesületi megnyilvánulás során ahhez tartja magát.

 

Alapfogalmak:

  • besugárzás/ Intenzitás (irradiance/ intensity): felületegységre jutó sugárzott teljesítmény, mértékegysége: W/m2 
  • UV dózis (UV dose/ fluence rate): felületegységre jutó sugárzott energia, mértékegysége: J/m2 
  • Fertőtlenítés (disinfection): minden olyan eljárás, amely a külső környezetbe kikerült kórokozók elpusztítására, illetőleg fertőzőképességük megszüntetésére elpusztítására szolgál (a továbbiakban: kórokozók elpusztítása), (18/1998 (VI.3.) NM rendelet, 3-as számú melléklet) 
  • Fertőtlenítés hatásfoka (disinfection efficiency/ efficiency): A fertőtlenítési eljárás során elpusztult mikróbák relatív mennyiségének kifejezésére szolgál. Jellemző megadási módja a log csökkenés (LOG reduction), ami a kezelés előtti és utáni élő sejtszám hányadosának logaritmusa (1-log csökkenés = 90%)
  • Sterilizálás (sterilization): Míg a fertőtlenítéskor a mikroorganizmusok számát csak oly mértékig akarjuk csökkenteni, hogy ne legyen fertőzésveszély, addig a sterilizálás során a mikroorganizmusok minden formájának elpusztítása a cél. (1.) 
  • UV inaktiváció (UV inactivitaion): Az ultraibolya sugárzás hatására a vírusok, baktériumok és gombák sejtjeiben a DNS-e és RNS-e sérül, ami megakadályozza a szervezetek szaporodását, és így inaktiválja őket, ami a sejtek vagy vírusok pusztulásához vezet 
  • Inaktivációs energia (inactivation energy): Az az elérendő energia (dózis), amelynek hatására a célszervezet szaporodása gátolttá válik és/vagy annak pusztulásához vezet. FAJSPECIFIKUS!

Az UVC sugárzásról szóló etikus kommunikáció során az alábbi szempontokat egységesen, koherensen kommunikáljuk:

  1. A sterilizálás szót nem használjuk, mivel a technológia nem alkalmas a sterilizálás feltételeit teljesíteni (csak nagyon különleges körülmények között).
  2. Amennyiben a fertőtlenítés hatásfokáról kommunikálunk, és erről adatot adunk (log vagy százalékos csökkenés), akkor pontosan megnevezzük, hogy az idézett érték milyen körülmények közt és hogyan teljesül (mérési pont távolsága és a felület irányultsága, organizmus megnevezése, valamint a dózis egyértelműsítése – pl. az adott berendezésre vonatkoztatva a behatási idő).
  3. A távolság, beesési szög és árnyékhatás feltétlen említése és a figyelem felhívása ennek negatív következményeire.
  4. Kommunikáció során az intenzitás (pillanatnyi sugárzási mennyiség) helyett az elért UVC dózis megadását preferáljuk (időtartam alatt a felület érő összes sugárzás mennyisége) hiszen a fertőtlenítés sikeressége ettől függ. Amennyiben adatot közlünk, a mérés körülményeit a fertőtlenítési hatásfokhoz hasonlóan megadjuk.
  5. Csak az „UVC” kifejezést használjuk.
  6. Csak a „sugárzás” kifejezést használjuk a „fény” helyett.
  7. Berendezések, UVC források élettartamának kommunikálásakor a leadott dózis rendszeres monitorozásának szükségességét, a lámpa intenzitás csökkenését és a kapcsolások számának hatását említjük.
  8. Egyértelműsítjük a megfelelő üzembe helyezés, és alkalmazási protokoll betartásának fontosságát.
  9. Egyértelműsítjük, hogy a hatékonyság csak helyes használat mellett garantálható (megfelelő dózisok elérése szükséges).
  10. Kerüljük a félrevezető szöveghasználatot és tipográfiát (apróbetűs megjegyzések). 

(1) https://semmelweis.hu/mikrobiologia/files/2019/04/AOK_SZIGORLAT_MINIMUM.pdf