UV-C technológia

Az UV sugárzás

Az UV sugarak hullámhossza rövidebb a látható fényénél. A hullámhossz két egymás utáni hullám csúcsa közötti távolság, mértékegysége a nanométer (nm), mely a méter egybilliomod része. A látható fény tartománya kb. 400 - 700 nm-ig tart, az ultraibolya sugárzás tartománya 100 és 400 nm között van.

A 280 nm alatti tartományt UV-C/germicid hullámhossznak nevezik, és ez használható baktériumok és vírusok elpusztítására.



UV hatás

A 200-300 nm-es hullámhossztartomány nagyon hatásos olyan mikroorganizmusok elpusztítására, mint pl. a felületen vagy levegőben élő baktériumok, vírusok, gomba és penész, napjaink leggyakoribb kórokozói.

Az UV-C fény fertőtlenítő hatása fotokémiai eljáráson alapul. Az UV-C fény tönkreteszi a vírusok, baktériumok DNS-ét, így akadályozva meg a szaporodásukat. Emellett más sejt-alkotóelemet is roncsol, gyakorlatilag elpusztítva ezeket a mikroorganizmusokat. Az UV-C hatásossága közvetlenül függ annak intenzitásától, és a megvilágítási időtől.

Az alacsonynyomású germicidlámpák a kibocsátott fényenergia 90%-át a 253,7 nm-es hullámhosszon adják. Ez a hullámhossz nagyon közel áll a germicid-hatékonysági görbe csúcsértékéhez, a 265 nm-hez, mely a legpusztítóbb hatású a mikroorganizmusok számára.

Az UV-C/germicid lámpákat főleg a levegő, felületek és víz sterilizálására alkalmazzák.

Az UV-C besugárzás előnyei

  • Környezetbarát technológia, nincs szükség veszélyes vegyi anyagok kezelésére, tárolására.
  • Nem lehet túladagolni.
  • Alacsony kezdeti beruházási költség és alacsony működtetési költségek.
  • A karbantartás egyszerű, időszakos tisztítás (ha kell) és lámpa-csere.
  • A kórokozók nem tudnak rezisztenssé válni az UV-C sugárzás ellen.
  • A dózis pontosan kalkulálható.